Nawyki żywieniowe

To, że dieta może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie – nikogo już dzisiaj nie dziwi. Dlatego należy pamiętać, że to, co zjemy, może wywrzeć efekt między innymi na nasze stawy. I chociaż to, co jemy to nie jedyny czynnik wpływający na nasz organizm, efekty świadomego odżywiania mogą być zbawienne – szczególnie dla tych, którzy chcą zadbać o swój aparat ruchu. Co możemy więc zrobić?

Przede wszystkim, powinniśmy unikać czerwonego mięsa. Jest ono bogate w tłuszcze nasycone. Zamiast nich, warto włączyć do diety kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3. Znajdziemy je w takich produktach, jak ryby morskie (np. łosoś, tuńczyk, czy popularny śledź) a także w siemieniu lnianym i orzechach.

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zastąp bogate w cukry słodycze czymś zdrowszym. Unikaj czekolady i ciast. Zamiast nich, wybierz suszone lub świeże owoce. Te również zawierają cukier, ale dostarczą nam oprócz tego wapnia i witamin. Szczególnie wartościowe są wiśnie i czereśnie. Pamiętaj też, że owoce i warzywa to podstawa zdrowego odżywiania.

Ważne – dieta to nie tylko to co zjadamy, ale również to, co wypijamy. Unikaj zatem słodkich napojów i soków, a zamiast nich sięgnij po wodę i herbatę i to najlepiej bez cukru.

Pomyśl też o tym, jakie produkty, które spożywasz na co dzień można łatwo zastąpić zdrowszymi alternatywami. Zamiast mięsa, jedz więcej warzyw strączkowych. Zwykłe pieczywo zastąp pełnoziarnistym. Unikaj szkodliwych tłuszczów, a w zamian postaw na te dobre – roślinne, takie jak olej roślinny czy oliwa z oliwek.

Pamiętaj – te nawet niewielkie zmiany w sposobie odżywiania mogą okazać się niezwykle korzystne.

kasze, pasty i zupy

sałatki warzywne

soki, galaretki i smoothie


Kasze, pasty i zupy

Gdy kolejne lato jest już za nami, wraz z jesienią i zimą nadchodzi czas refleksji nad przemijaniem. Dni stają się coraz krótsze, pogoda nie zawsze dopisuje – jest zimno i wilgotno, a to często skutkuje zaostrzeniem dolegliwości ze strony układu ruchu. Więcej przebywamy w domu i mniej się ruszamy. Być może dlatego w swoim ubiorze, otoczeniu oraz na talerzu poszukujemy optymistycznych, słonecznych barw.

Jesienne potrawy zatrzymują ciepło, koloryt lata oraz potrzebne nam składniki. Ulubioną jesienną barwą wielu osób jest pomarańczowy, bo jesień – to przecież zapowiedź zbiorów dyni, gotowania kompotu śliwkowego z kardamonem i goździkami oraz generalnie przestawianie się na rozgrzewające i wartościowe potrawy. Do przepisów na chłodniki warto wrócić latem.

Jeżeli chodzi o warzywa, to faworytem często bywa wspomniana wcześniej dynia, która syci, a nie tuczy. Z dyni można ugotować zupę – na słodko lub na ostro. Dynię można upiec i dodać do sałatek. Z dyni można wreszcie przygotować rozpływający się w ustach pyszny hummus z dynią.

Bardzo cenione są również cukinia – za jej lekkostrawność oraz czerwona papryka. Warzywa te często przygotowywane są na ciepło, np. z kaszą jaglaną.

Zimą mamy też ochotę na ciepłe dania – jak np. zupy – kremy, które mają wiele zalet.

Krem z brokułów


Składniki:
1 brokuł
4 szklanki wody (ilość wody zależy od wielkości warzyw)
2 ziemniaki
1 pietruszka
1 kawałek selera (150 gram)
1 cebula
1 kawałek pora (ok 3cm)
2 ząbki czosnku
1 cm imbiru
2 łyżki oleju rzepakowego

Czytaj więcej

Przyprawy – ok. ¾ łyżeczki kurkumy, szczypta papryki chili, oregano, pieprz, pół łyżeczki soli himalajskiej,
Do podania: 150 ml jogurt naturalnego lub śmietany 18%, prażone pestki dyni, opcjonalnie natka pietruszki.

Przygotowanie:

  1. Obierz wszystkie warzywa. W garnku żeliwnym podsmaż na oleju pocięty na drobną kosteczkę imbir z cebulą i z posiekanym czosnkiem. Następnie dodaj przyprawy: kurkumę, pieprz, paprykę chili i mieszaj przez chwilę.
  2. Dodaj warzywa – pokrojoną na małą kostkę pietruszkę i seler, duże kostki ziemniaków.
  3. Dolej 4 szklanki gorącej wody. Gdy warzywa zmiękną, dołóż różyczki brokuła (można wykorzystać również twarde części). Gotuj do miękkości, bez przykrycia. Następnie dopraw solą i oregano. Kilka różyczek brokuła wyjmij – do dekoracji.
  4. Na koniec zupę zmiksuj na gładki krem (blenderem ręcznym).
  5. Podawaj z kleksem jogurtu naturalnego lub śmietaną, uprażonymi pestkami dyni, różyczkami brokuła i opcjonalnie drobno posiekaną natką pietruszki.

Humus z dynią


Składniki:
1 szklanka (200g) suchej ciecierzycy / 3 szklanki zimnej wody (moczyć przez całą noc)
2 szklanki (400g) puree z upieczonej dyni
pasta tahini własnej roboty (1 szklanka jasnego łuskanego sezamu + 2 łyżki oleju lnianego)
2 ząbki czosnku,
1 szczypta kuminu (do smaku)
1 szczypta papryki (do smaku)
1⁄2 łyżeczki kurkumy
1 duża szczypta soli himalajskiej (do smaku)
1⁄2 cytryny
1⁄4 szklanki zimnej wody

Czytaj więcej

Do podania: ziarenka ciecierzycy, drobno pokrojona natka pietruszki lub kolendry, czarnuszka, papryka (słodka, chilli, ostra), oliwa z oliwek lub olej lniany

Przygotowanie:

  1. Ciecierzycę mocz przez całą noc w wodzie. Następnie przepłucz, zalej świeżą wodę i gotuj do miękkości około 90 minut. Opłucz ugotowaną ciecierzycę zimną wodą. W efekcie otrzymasz około 2,5 szklanki ugotowanej ciecierzycy. Do stworzenia pasty wystarczą nam 2 szklanki, resztę odkładamy do dekoracji.
  2. Pokrój dynię na kawałki, najlepiej na ćwiartki, tak aby były nie za duże i nie za małe. Upiecz dynię, miąższem do góry, w piekarniku w temperaturze 180 stopni C, do miękkości – ok 40 minut (czas pieczenia zależy od wielkości i rodzaju dyni). Schłodzony miąższ dyni zmiksuj. Do hummusu odłóż 2 szklanki, pozostałą dynię jeżeli została, wykorzystaj do innych dań.
  3. Zrób pastę tahini: Rozgrzej patelnię, następnie zmniejsz ogień. Partiami, delikatnie upraż sezam, tak aby się nie przypalił. Ziarna sezamu połącz z olejem i zmiksuj blenderem. Czas miksowania – ok 7 minut (rób przerwy, by nie przegrzać blendera).
  4. Zblenduj ciecierzycę z przygotowaną pastą tahini, puree dyniowym na gładką masę. Następnie dodaj wyciśnięty sok z cytryny, czosnek, kumin, kurkumę, pieprz, paprykę, sól. Miksując stopniowo dolewaj zimną wodę – tak aby powstała gładka pasta o takiej konsystencji, którą można nałożyć na pieczywo.
  5. Gotowy hummus można posypać natką pietruszki, kolendrą, czarnuszką, papryką, skropić oliwą z oliwek lub olejem lnianym. Świetnie pasuje do chleba, warzyw oraz do kasz.

Kasza jaglana z warzywami


Składniki:
1 szklanka kaszy jaglanej
2,5 szklanki zagotowanej wody
1 łyżka oleju
1 szczypta soli
1 cukinia
1⁄2 czerwonej papryki
1⁄2 żółtej papryki
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 cm imbiru
Olej rzepakowy do smażenia

Czytaj więcej

Przyprawy: 1 łyżeczka kurkumy, duża szczypta soli, szczypta pieprzu, szczypta papryki chili, oregano, opcjonalnie natka pietruszki i koperek.

Przygotowanie:

  1. Kaszę jaglaną przepłucz kilkakrotnie wodą. Przelej na sitku wrzątkiem, aby nie była gorzka. Przełóż kaszę do rondla i wlej 2,5 szklanki zagotowanej wody. Dodaj szczyptę soli, olej i gotuj na małym ogniu ok 20 minut. W trakcie gotowania nie mieszaj kaszy. Następnie zdejmij kaszę z palnika i pozostaw pod przykryciem na kilka minut, aby doszła do siebie.
  2. W trakcie gotowania – przygotuj warzywa: podsmaż na oleju rzepakowym pocięty na drobną kosteczkę imbir z cebulą i z posiekanym czosnkiem. Następnie dodaj przyprawy: kurkumę, paprykę chili, pieprz i mieszaj przez chwilę. Dodaj pozostałe warzywa – pokrojoną na kostkę paprykę, cukinię. Gdy warzywa zmiękną, dopraw solą i oregano.
  3. Podawaj na gorąco. Na przygotowaną kaszę wyłóż kolorowe warzywa. Opcjonalnie – posyp natką pietruszki lub koperkiem.

Sałatki warzywne

Carpaccio z pieczonych buraków z pomarańczą


Składniki:

2 pieczone buraki
1 duża pomarańcza
1 duża garść rukoli
50 gram sera fety
Podprażone pestki słonecznika

Dressing: 1 łyżeczka oleju lnianego, 1 łyżka soku z cytryny, 1 łyżeczka miodu

Czytaj więcej

Przygotowanie:

  1. Umyj buraki. Upiecz je, zawinięte w folię aluminiową, w temperaturze 200 stopni – około 40-50 minut (czas pieczenia zależy od wielkości warzyw). Poczekaj aż wystygną, następnie obierz, pokrój na talarki.
  2. Obierz pomarańczę i pokrój na cienkie plastry.
  3. Na talerzu wyłóż rukolę. Przekładaj na przemian plastry pomarańczy z talarkami buraków. Posyp pestkami słonecznika oraz pokruszoną na kawałki fetą.
  4. Wymieszaj składniki dressingu, przed podaniem polej sałatkę.

Delektujcie się tak prostym, a zarazem tak wykwintnym daniem.

Kolorowa sałatka z kurczaka


Składniki:

1/2 kg piersi z kurczaka
1/3 sałaty lodowej
2 duże garście rukoli
1/2 papryki czerwonej
1/2 papryki żółtej
2 pomidory
1 garść pokruszonych orzechów włoskich,
1 garść podprażonych pestek słonecznika

Czytaj więcej

Dressing: 1 łyżka miodu, 3 łyżki oleju lnianego, 2 łyżki soku z cytryny, 1⁄2 łyżeczki musztardy
Przyprawy: sól, pieprz, bazylia, 3 listki laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego

Przygotowanie:

  1. Włóż ostrożnie pierś z kurczaka do gotującej się wody (z dodatkiem listków laurowych oraz ziela angielskiego). Gotuj do miękkości – ok 20 minut. Następnie poczekaj aż mięso wystygnie. Pokrój na kawałki, wymieszaj z przyprawami tj. z solą, pieprzem, bazylią.
  2. Umyj warzywa i osusz. Pokrój na kostkę pomidory, paprykę oraz na większe kawałki sałatę lodową.
  3. Przełóż do dużej miski i wymieszaj: warzywa, kurczak, pestki słonecznika i orzechy włoskie.
  4. Przygotuj dressing z podanych składników, polej sałatkę.

Sałatkę tę przygotowuje się w „mgnieniu oka”, wystarczy tylko mieć składniki. Jest smaczna i pożywna, poza tym bardzo szybka w przygotowaniu.

Sałatka ze śledziem


Składniki:

2 ziemniaki
1 pietruszka
2 marchewki
1 kawałek selera (150 gram)
2 ogórki kiszone
150 gram mrożonego groszku
1 jabłko
1 kawałek pora (ok 2 cm)
2 płaty śledziowe (matiasy z oleju)

Dressing: 1 łyżka majonezu, 1 łyżka jogurtu naturalnego, 2 łyżki oleju lnianego
Przyprawy: sól, pieprz

Czytaj więcej

Przygotowanie:

  1. Umyj warzywa. Ugotuj do miękkości: ziemniaki, pietruszkę, marchewki, seler. Poczekaj aż wystygną, następnie obierz ze skórki i pokrój na drobną kostkę.
  2. Groszek mrożony zalej wrzącą woda, gotuj przez 1-2 minuty (dzięki temu nie straci pięknego, zielonego koloru).
  3. Pokrój w kostkę pozostałe składniki: jabłko, por, śledzie.
  4. Wszystkie składniki włącznie z dresingiem połącz w misce, dopraw solą i pieprzem do smaku.

Jest to kolejna pyszna, zdrowa i szybka sałatka, zaliczana przez wielu do tzw „comfort food”. Poza tym, krojenie produktów, dbanie o to, by każdy kawałeczek był do siebie podobny – wycisza, pozwala skupić się na tej jednej, jedynej czynności i działa niczym najlepsze ćwiczenia z mindfulness.


Soki, smoothie i galaretki

Sok czerwony


Składniki:

1 burak,
1 jabłko,
1/4 cytryn,
1 łyżeczka oleju lnianego

Czytaj więcej

Przygotowanie:

  1. Umyj dokładnie owoce i warzywa. Zdejmij skórkę z cytryny. Z jabłka usuń gniazda nasienne (nie obieram skórki z jabłka ani z buraka). Pokrój składniki na kawałki.
  2. Przygotowane produkty włóż do wyciskarki.
  3. Do gotowego soku dodaj łyżeczkę oleju lnianego.

Tak przygotowany sok, zazwyczaj serwuje się na początku dnia.

Zielone smoothie


Składniki:

2 średnie liście jarmużu
1 kiwi
1 jabłko
1 banan
1 szklanka wody
1/2 łyżeczki spiruliny

Czytaj więcej

Przygotowanie:

  1. Umyj owoce i warzywa. Oderwij miękkie części jarmużu od twardej łodygi. Usuń gniazdo nasienne z jabłka. Obierz banana i kiwi ze skórki.
  2. Pokrój składniki na kawałki, następnie przełóż do pojemnika, dodaj wodę i zblenduj (blenderem ręcznym). Do gotowego smoothie – dodaj spirulinę i wymieszaj.

Tak przygotowany napój to “superfood”.

Galaretka owocowo – jogurtowa


Składniki:

2 kaki (można zastąpić innymi owocami, nawet mrożonymi)
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki soku z pomarańczy
200 ml jogurtu naturalnego (greckiego)
3 łyżeczki miodu
2 łyżeczki żelatyny
2 łyżki wody

Czytaj więcej

Przygotowanie:

  1. Umyj 2 kaki, i obierz ze skórki. Zblenduj (blenderem ręcznym) z łyżką soku z cytryny oraz 2-ma łyżkami soku z pomarańczy.
  2. Rozpuść 2 łyżeczki żelatyny w 2 łyżkach przegotowanej, gorącej wody. Poczekaj aż przestygnie. Podziel na 2 części.
  3. Do gotowego musu owocowego dodaj połowę rozpuszczonej żelatyny, 1 łyżeczkę miodu. Wymieszaj.
  4. Drugą połowę żelatyny oraz 2 łyżeczki miodu dodaj do jogurtu naturalnego. Wymieszaj.
  5. Przełóż składniki do salaterki: na dno wylej mus owocowy, następnie jogurt. Wstaw do lodówki do stężenia.
  6. Po wyjęciu – udekoruj: listkami mięty, kawałkami owoców.

Będąc młodym, często pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy czekoladę. Przychodzi jednak taki czas, gdy niestety nie można się objadać bezkarnie łakociami. W okresie menopauzy spowalnia się przemiana materii i należy z większą uwagą planować swoją dietę. Gdy mamy ochotę na coś słodkiego warto więc zaserwować sobie pyszną galaretkę owocowo – jogurtową. Dodatkowo, podana w pucharku – wygląda pięknie, niczym najlepszy deser z menu paryskiej kawiarenki.

Zobacz także:

Siła wewnętrzna

Poza dobrym samopoczuciem jest mnóstwo powodów, dla których warto nauczyć się radzić sobie ze stresem, i budować w sobie wewnętrzną siłę.

Aktywność fizyczna

Istnieje kilka powodów,
dla których warto ćwiczyć stawy.
Poznaj ćwiczenia wzmacniające
stawy kolan, barków i bioder.

Zapytaj naszego Eksperta!

Zmień ustawienia cookies
Tarcza ochronna, bezpieczeństwo
Ustawienia prywatności
Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.
Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.

Przewiń do góry