Stawy
- jak działają

Aktywność fizyczna, a kontuzje stawów

autor: lek med Adam Jurgilewicz

Mówi się, że umiarkowany ruch jest balsamem – im więcej się poruszamy, tym więcej naszych stawów się smaruje. Aktywność i ćwiczenia sprzyjają utrzymaniu pełnego zakresu ruchu stawów. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie podtrzymujące staw, a silne mięśnie pomagają stawić czoło wstrząsom. Jednakże, przymiotnik – umiarkowany, w odniesieniu do ruchu, pojawia się tu nie bez przyczyny, albowiem zbyt intensywna aktywność fizyczna, zwłaszcza po długiej przerwie i bez przygotowania, może skutkować kontuzjami stawów.

kontuzja stawu barkowego

Nie tylko sport, ale także codzienna, zwykła aktywność mogą przyczynić się do powstania nowych lub odnowienia dawnych kontuzji. Na szczęście istniej kilka metod, które pozwalają w większości przypadków im zapobiegać.

Przydatne wskazówki

Po pierwsze, dobrze jest ocenić swoje możliwości, zanim rozpocznie się ćwiczenia lub inną niż codzienny ruch, aktywność fizyczną. Wybrany rodzaj aktywności powinien odpowiadać indywidualnym, ogólnym możliwościom naszego organizmu, jak również powinien być dostosowany do konkretnej sytuacji. Przecenianie swoich możliwości nie przynosi nic dobrego.

Poprzedzenie nawet niewielkiej aktywności fizycznej odpowiednim przygotowaniem całego ciała do zwiększonego wysiłku – czyli rozgrzewką, to zdecydowanie dobry pomysł. Rozgrzewka ma za zadanie stopniowo rozruszać serce i naczynia, czyli podnieść tętno oraz rozgrzać i zwiększyć elastyczność poszczególnych partii mięśni. Rozgrzewka zwiększa również ogólną koncentrację, co pozwala skupić się świadomie na czekającej nas aktywności i bardziej uważać podczas jej wykonywania. Dodatkowo koncentrację wzmacnia prawidłowe nawodnienie organizmu przed, w trakcie oraz po zakończeniu ćwiczeń. Dobrze jest więc o to zadbać i mieć cały czas pod ręką nawet niewielką butelkę wody.

aktywność fizyczna

Niestety nigdy nie mamy gwarancji, że podejmując aktywność fizyczną, nawet poprzedzoną rozgrzewką, jesteśmy całkowicie bezpieczni. Zwykłe potknięcie, uderzenie, szarpnięcie może spowodować uraz i w rezultacie kontuzję. Dlatego warto pamiętać o dodatkowej ochronie części naszego ciała najbardziej narażonych w takich przypadkach, w postaci dobrze dobranej odzieży, obuwia czy rękawiczek, które mogą zamortyzować niekorzystne siły i naprężenia.

Po zakończeniu aktywności fizycznej dobrze jest jeszcze zadbać o dodatkowe “zrzucenie” napięcia z mięśni. 10 minut rozciągania po wzmożonym wysiłku poprawia samopoczucie i może zapobiegać pojawieniu się zakwasów.

Na zakończenie

No i na koniec, lecz nie mniej ważna, kwestia właściwego odżywiania i kontroli wagi – każdy kilogram mniej to poważne zmniejszenie obciążenia naszych stawów oraz minimalizacja ryzyka odniesienia kontuzji.

Przeczytaj także


Zapytaj naszego Eksperta!

Przewiń do góry