Jak radzić sobie ze stresem

W trakcie umiarkowanej aktywności fizycznej obniża się poziom stresu oraz wzrasta poziom endorfin odpowiedzialnych za poczucie zadowolenia i spokoju. Wśród metod najbardziej relaksujących, na pierwszym miejscu wymienia się często m.in. jogę i tai chi.  Ale wydaje się, iż spacer po lesie, przejażdżka na rowerze w parku, godzina na pływalni – pozwalają w równym stopniu na nabranie większego dystansu do życia.

Każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie na sen. Przeciętnie jest to około 7-8 godzin. Ale są osoby, które wysypiają się po 5-6 godzinach, a niektóre potrzebują ich nawet około 9. Warto poznać swój organizm i dostosować ilość snu oraz jego rytm do naszych potrzeb. Jeżeli zaburzamy rytm nocy i dnia – może pojawić się cały szereg niepożądanych objawów, takich jak drażliwość, obniżona koncentracja, przejęzyczenia, zwiększony apetyt oraz zmniejszona odporność fizyczna i psychiczna, co zdecydowanie nie pomaga w skutecznym radzeniu sobie ze stresem.

Dieta również może wywierać wpływ na nasze samopoczucie. Dostarczając z pożywieniem właściwe substancje dbamy o swój komfort psychiczny. Komponując dietę dobrze jest zatem zadbać o to, by wybierać produkty, które naturalnie dostarczają cały wachlarz składników, od wysokowartościowego białka począwszy, przez kwasy tłuszczowe nienasycone na witaminach i składnikach mineralnych skończywszy. Warto aby na naszym talerzu zagościły kolorowe owoce i warzywa, warzywa strączkowe, kiszonki, fermentowane produkty mleczne, tłuste ryby morskie, kasze, płatki owsiane, razowe pieczywo, orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika oraz gorzka czekolada. W niektórych przypadkach, można też rozważyć suplementację.

Gdy jest za zimno lub za ciepło – nasze ciało reaguje zwiększonym napięciem. Gdy nosimy ubrania niewygodne lub nieprzewiewne odczuwamy dyskomfort, co przekłada się często na nasz obniżony nastrój. Ubieranie się zatem stosownie do pogody oraz noszenie wygodnego i wykonanego z naturalnych tkanin ubrania będzie osłabiało negatywne bodźce.

Często działanie profilaktyczne wydaje się być właściwą strategią w walce ze stresem. Dlatego, jeżeli tylko zaczynamy odczuwać dyskretne oznaki niepokoju, warto natychmiast przeciwdziałać i nie dopuszczać do ich nasilania. Innymi słowy, można wtedy przekierować swoją uwagę na pozytywne myślenie, wykonać kilka głębokich wdechów i wydechów, czy wreszcie odpuścić sobie zadanie, aktywność, lub relację z drugą osobą – czyli to, co nas podświadomie zaniepokoiło. W celu redukcji stresu dobrze jest też zacząć praktykować tzw. świadomą uważność, która sprzyja skupianiu się na chwili obecnej, byciu tu i teraz, bez osądzania i oceniania. Zdecydowanie pomaga w tym np. ograniczanie nadmiar bodźców dopływających do naszych zmysłów. Hałas, zbyt silny zapach, sterty niepoukładanych rzeczy w pomieszczeniu – mają wpływ na nas i nasze samopoczucie. 

Aktywność fizyczna

Istnieje kilka powodów,
dla których warto ćwiczyć stawy.
Poznaj ćwiczenia wzmacniające
stawy kolan, barków i bioder

Nawyki żywieniowe

To, żę dieta może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie – nikogo już dzisiaj nie dziwi

Zapytaj naszego Eksperta!

Przewiń do góry