Czy warto pielęgnować poczucie wdzięczności?

To naturalne, że każdy człowiek niezależnie od wieku, rasy czy miejsca zamieszkania poszukuje szczęścia. Niestety, wielu z nas szuka go w tym co materialne i tymczasowe. Szukamy satysfakcji np w drogich kosmetykach, biżuterii, samochodach – generalnie szukamy spełnienia i radości w przedmiotach. I chociaż z pewnością dostarczą nam one uśmiechu na krótszą, lub dłuższą chwilę, to czy naprawdę da się kupić szczęście w ten sposób? Radość z przedmiotów, rzeczy martwych, przemija szybko, a niegdyś nowa biżuteria niedługo stanie się tylko zwykłym elementem codzienności.

To co sprzyja poczuciu szczęścia leży w nas samych – w sposobie myślenia i odbierania rzeczywistości. Umiejętność dostrzegania dobra w sobie i otoczeniu sprzyja poczuciu zadowolenia z życia. Świadome praktykowanie wdzięczności to jeden z najważniejszych przepisów na szczęście.

„Dostrzegaj to, co naprawdę ważne”

Poczucie wdzięczności wpływa nie tylko na to jak się czujemy. Ma ono też dobry wpływ na nasze ciało i kondycję psychiczną. Dobre samopoczucie wzmacnia naszą siłę wewnętrzną, redukuje stres, osłabia nasilenie stanów depresyjnych i pozytywnie wpływa na relację z innymi.

Warto zacząć od małych kroków i zwolnić nieco, by znaleźć czas na refleksję i rozwinąć w sobie wdzięczność wobec drobnych rzeczy, na które wcześniej może wcale nie zwracaliśmy uwagi. Życie składa się z powtarzających się codziennie czynności, a spektakularne wydarzenia u większości z nas są rzadkością. Starając się więc, dostrzec dobre strony codzienności, wybierajmy momenty dnia, które sprawiają że czujemy się szczęśliwsi. Bądźmy wdzięczni za to, co kochamy.

Okazywanie sobie wdzięczność za czas i wysiłek, który poświęcamy sami sobie, za to, co już osiągnęliśmy i za to gdzie jesteśmy nie jest bez znaczenia. Uzasadniona duma, to dobra cecha, którą warto w sobie świadomie odnajdywać, tak jak i uśmiech do siebie i innych. Uśmiech ma wielką moc i jest zaraźliwy. Ludzie w naszym otoczeniu też to dostrzegają i przeważnie odwdzięczają się uśmiechem.

„Uśmiechnij się, do siebie i do innych”

Aktywność fizyczna

Istnieje kilka powodów,
dla których warto ćwiczyć stawy.
Poznaj ćwiczenia wzmacniające
stawy kolan, barków i bioder

Nawyki żywieniowe

To, żę dieta może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie – nikogo już dzisiaj nie dziwi

Zapytaj naszego Eksperta!

Przewiń do góry