Jak motywować siebie

Jednym z ważniejszych czynników decydujących o sukcesie w realizacji naszych postanowień lub marzeń jest uświadomienie i zdefiniowanie powodu – dlaczego chcemy coś w życiu zmienić.

Moment, w którym uświadamiamy sobie, że młodsi i zdrowsi już raczej nie będziemy jest najlepszym czasem aby zmotywować siebie do zadbania o zdrowie. Według Edwarda Stanleya „Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę”. A zatem, świadome podjęcie decyzji, że warto zrezygnować z leżenia na kanapie by zyskać większą sprawność fizyczną oraz siłę psychiczną może przynieść wymierne rezultaty.

Kolejną sprawdzoną metodą rozwijania motywacji do działania – jest stawianie sobie konkretnych, ale realnych celów. Jeżeli myślimy np. o poprawie stylu życia, to nie warto ograniczać się jedynie do założenia, że tym razem, będziemy więcej się ruszali. Nie warto również planować wielkich i spektakularnych działań. Korzystne jest natomiast zapisywanie na kartce kolejnych, drobnych ale konkretnych kroków prowadzących do realizacji naszych zamierzeń i powieszenie ich w widocznym miejscu lub nawet powiedzenie o nich rodzinie i znajomym. Określony cel jest łatwiej osiągnąć. Mając pozytywne odczucia, że tym razem udało się nam wytrwać, mamy większą motywację i chętniej wyznaczamy sobie kolejne takie same lub stopniowo trudniejsze zadania. W ten sposób wyrabiamy w sobie nawyki, które stają się częścią życia oraz kolekcjonujemy pozytywne doświadczenia, które nas wzmacniają i utwierdzają w przekonaniu, że jesteśmy efektywni.

W pracy nad rozwijaniem większej motywacji do działania, równie ważna jest organizacja i planowanie naszego codziennego dnia. Warto zadbać o równowagę między pracą, domem, a czasem poświęconym nam samym. Jeżeli jesteśmy przemęczeni – o wiele trudniej będzie znaleźć motywację do samorozwoju. Poszukujmy więc przestrzeni tylko dla siebie.

Osiągnięcie celu samo w sobie już jest nagrodą i zwrotnie motywuje do dalszej pracy oraz starań. Niemniej jednak, dodatkowo, nagrody zewnętrzne – takie jak np. sprawiony sobie drobny upominek, czy ekstrawaganckie doświadczenie kulinarne, również wzmacniają motywację do działania.

Zobacz także inne nasze artykuły: jak polubić siebie? oraz czym jest praktyka wdzięczności?

Aktywność fizyczna

Istnieje kilka powodów,
dla których warto ćwiczyć stawy.
Poznaj ćwiczenia wzmacniające
stawy kolan, barków i bioder

Nawyki żywieniowe

To, żę dieta może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie – nikogo już dzisiaj nie dziwi

Zapytaj naszego Eksperta!

Przewiń do góry