Kolejną sprawdzoną metodą rozwijania motywacji do działania – jest stawianie sobie konkretnych, ale realnych celów. Jeżeli myślimy np. o poprawie stylu życia, to nie warto ograniczać się jedynie do założenia, że tym razem, będziemy więcej się ruszali. Nie warto również planować wielkich i spektakularnych działań. Korzystne jest natomiast zapisywanie na kartce kolejnych, drobnych ale konkretnych kroków prowadzących do realizacji naszych zamierzeń i powieszenie ich w widocznym miejscu lub nawet powiedzenie o nich rodzinie i znajomym. Określony cel jest łatwiej osiągnąć. Mając pozytywne odczucia, że tym razem udało się nam wytrwać, mamy większą motywację i chętniej wyznaczamy sobie kolejne takie same lub stopniowo trudniejsze zadania. W ten sposób wyrabiamy w sobie nawyki, które stają się częścią życia oraz kolekcjonujemy pozytywne doświadczenia, które nas wzmacniają i utwierdzają w przekonaniu, że jesteśmy efektywni.
W pracy nad rozwijaniem większej motywacji do działania, równie ważna jest organizacja i planowanie naszego codziennego dnia. Warto zadbać o równowagę między pracą, domem, a czasem poświęconym nam samym. Jeżeli jesteśmy przemęczeni – o wiele trudniej będzie znaleźć motywację do samorozwoju. Poszukujmy więc przestrzeni tylko dla siebie.
Osiągnięcie celu samo w sobie już jest nagrodą i zwrotnie motywuje do dalszej pracy oraz starań. Niemniej jednak, dodatkowo, nagrody zewnętrzne - takie jak np. sprawiony sobie drobny upominek, czy ekstrawaganckie doświadczenie kulinarne, również wzmacniają motywację do działania.